Hledáte zkušenosti jiných zákazníků s firmou, recenze výrobků, produktů nebo služeb? Chcete napsat vlastní zkušenosti či hodnocení? Jste na správné adrese.
 
Chiptuning u CAMP Performance

Chiptuning u CAMP Performance

Celkově se o motorismus dost zajímám. Rozhodl jsem se tak k tzv chiptuningu. O co se ale jedná. Jde o softwarovou úpravu řídící jednotky motoru. Musí ji tedy auto ovšem mít. Ale to už je dnes spíše výjimka kvůli starým autům. Zjednodušeně se tedy původní tovární software přehraje softwarem upraveným. Tím se dosáhne většího výkonu, vyššího točivého momentu, ale také například nižší spotřeby. Stane se tak díky tomu, že řídící jednotka je nastavena s určitými rezervami a motor se tudíž nevyužívá v plné jeho možné síle. Proč tomu ale tak je? Je tomu tak proto, že různé typy aut jsou vyráběny v různých zemích a do různých zemí. Musí proto být připraveny na všechny podmínky, ve kterých se mohou ocitnout. Na různých místech planety totiž narazíme na různou kvalitu benzínu, různé emisní požadavky atd. Díky chiptuningu se tyto vlastnosti nastaví přesně na možnou mez tak, aby jste z motoru dostali co nejvíce. Ovšem zde pozor. Většinou se chiptuning provádí tak, aby neubral nic z životnosti motoru. Je ale také možnost upravit řídící jednotku tak, že sice zvýšíte výkon i točivý moment radikálně nahoru, ale rapidně tím také snížíte životnost motoru nebo dalších součástek vašeho auta.

Chtěl jsem tedy takto přidat nějaký ten výkon i mému autu. A to i přes to, že zrovna  v mém případě to nebyl vůbec výhodný zásah do řídící jednotky. Chiptuning se totiž vyplatí hlavně u motorů, které mají velký potenciál. Jedná se tu tedy hlavně o motory alespoň středních objemů a zejména turbomotorů. Zde jsou výsledky úpravy řídící jednotky opravdu působivé. V mém případě tomu tak ovšem opravdu nebylo. Můj Peugeot 207 s motorem 1.4L 16V 64kW nějaký potenciál úplně postrádá. Byl jsem však od začátku rozhodnut, že do toho půjdu, ikdyž jsem věděl, že zázraky čekat nemůžu.

Začal jsem tedy vybírat firmu, které bych svoje auto svěřil. Zkusil jsem se tedy kouknout v okolí Plzně. A přímo v Plzni jsem na razil na firmu M+H, která nezabývá jen audiem, ale právě také chiptuningem. Domluvil jsem si tedy a termín, a navštívil je. Přišel k mému autu zaměstnanec s notebookem a začal hledat řídící jednotku. A hledal vcelku dlouho. Já v tu dobu měl moje auto jen chvilku a také jsem nevěděl. Nakonec se ale vše podařilo. Řídící jednotka je ukryta pod plastovým krytem společně s baterkou. Vím, že to každé auto má jinak, ale na důvěryhodnosti to rozhodně nepřidá. Poté se technik tedy pokusil napojit na řídící jednotku. Zde bych chtěl jen říci, že celá tato akce probíhala venku před garáží. Technik mi ale po chvíli prozradil, že jelikož moje auto je jedním z prvních modelů, nemá typ řídící jednotku, kterou očekával. Nemá na ni ani software. Omluvil se mi tedy s tím, abych se časem ozval, že se může odpovídající software objevit. Asi dvakrát jsem to ještě po měsíci zkusil, ale nic.

Dal jsem tedy na doporučení kamaráda a zkusil firmu CAMP Performance s tím, že navíc testují auto tzv. na brzdě. A to jak před úpravou, tak po úpravě. Hnaná náprava se v tomto testu usadí na točící se válce. Na stránkách CAMP Performance jsem tedy vyplnil jednoduchý formulář o mém voze a to i s tím, že jsem se již dozvěděl výslednou cenu. Do druhého dne se mi z firmy ozvali a domluvili jsem si termín. Ještě po telefonu jsem je upozornil na problém s mou řídící jednotkou, ale ubezpečili mě, že by to neměl být problém.

Po příjezdu na místo jsem chvíli čekal na zákazníka, který byl přede mnou. Byla to ale jen chvíle. Poté si technik vzal klíčky od auta a zajel do garáže. Já jsem byl usazen do příjemné místnosti. Dostal jsem i malé občerstvení a na obrazovce jsem mohl sledovat díky kameře umístěné v garáži svoje auto. Technik zde tedy napojil měřící přístroje a naměřil výkon a točivý moment. Poté připojil notebook k řídící jednotce a začal s ní cosi provádět. Po chvíli jsem se ale opět dozvěděl, že řídící jednotka je zde opravdu nestandardní. Naštěstí se mi ale technik pouze neomluvil s tím, že jsem absolvoval cestu do Prahy zbytečně, ale začal jednat. Vyndal řídící jednotku a skoro celé odpoledne si s ní hrál. Prý dokonce musel napájet nějaké odpory atd. Je pravdou, že jsem zde určitě pobyl mnohem delší čas než standardní zákazník (asi 4 hodiny), ale nakonec vše dobře dopadlo. Řídící jednotku se podařilo upravit. Poté opět následoval test výkonu. Při předání jsem potom dostal následující graf, na kterém jsou jasně a pěkně vidět všechny změny oproti původním parametrům.

CAMP Performance
CAMP Performance

Jak jistě vidíte, rozdíl je opravdu malý. Ale s tím jsem do toho šel. Ikdyž mně nakonec vyšel jeden kilowat výkonu asi na tisíc korun. U jiných motorů můžete za tisíc korun dosáhnout zvýšení výkonu až o desítku koní. Já jsem byl ale spokojen už jen proto, že se to nakonec povedlo.

Motor by se neměl ihned po úpravě vytáčet do nějakých závratných otáček. Stejně jsem ale chtěl vědět, jestli to na cestě domů poznám. Nečekal jsem ale radši nic. A udělal jsem dobře. U tohoto motoru se opravdu o nějakém znatelném zlepšení mluvit nedá. Ikdyž se mi zdálo, že motor lépe poslouchá plynový pedál. Časem jsem také zjistil, že se mi průměrná spotřeba snížila cca o 0.2 l/100km. Znovu bych tedy asi u tohoto typu motoru do chiptuningu nešel. U motoru silnějšího bych ale já osobně neváhal a CAMP Performance znovu navštívil.

Vyjádření M+H:

Byl jsem to přímo já, tzn. majitel firmy, který řešil tohoto zákazníka, tak jako všechny úpravy chiptuningu u nás ve firmě.

Bylo to z velké části přesně tak jak píše pán, jen pár detailů bylo jinak  a rád bych to doplnil – i detaily můžou změnit pohled na celou situaci.

K informaci ohledně toho, že vše probíhalo na dvoře a nikoli v prostorech servisu mám toto:

Jelikož zákazník jel kolem a nebyl objednán přímo na termín úpravy, ale jen že se během jiné, předem objednané práce (a zaplněném servisu) podíváme na typ řídící jednotky a zjistíme, zda úprava lze provést či nikoli (u benzinových motorů je tolik alternativ řídících jednotek a osazování dle modelů a pod, že je to nejlepší varianta, než předem slibovat úpravu, která nakonec možná není). Proto vše proběhlo venku, předem oznámeno, že se bude jednat pouze o prověření typu jednotky a následně se domluví termín úpravy.

Co se týká doby hledání jednotky.. obecně je to tak, že se upravuje (je to obecný stav u všech firem) cca + benzinové auto na 30 dieselových. Díky množství roků výroby a tisíce alternativ není možné si pamatovat veškeré umístění ECU ve vozidlech, kort v případě, kdy jsou různě maskovány. Opět narážíme na to, že se jednalo o „cestu kolem“ . Při objednané úpravě (a jistotě, že úprava lze provést), je samozřejmě spousta kanálů jak předem zjistit, kde se jednotka nachází. Nicméně i tak „hledání“ probíhalo po svazcích a trvalo max. doslova pár  minut..

Pak už bych chtěl jen upřesnit, že neproběhla následně úprava, kvůli tomu že na to není SW : Ten děláme na míru každému vozu a SW se prostě upraví, jen musíme mít možnost jak si ten originální SW z jednotky načíst. A to byl právě v tomto případě oříšek, a jelikož  alternativní programátor na tyto jednotky obnáší otevírání jednotky a opravdu pájení několika součástek ven a některé zase navíc tam…je to relativně velký zásah do jednotky a tento styl úpravy jsme nechtěli riskovat v rámci případně získaného navýšeného výkonu. Tzn. naší vhodnou variantou jsme neměli možnost úpravy a úpravu jsme odmítli se slovy, že nemáme vhodný programátor pro vyčtení SW z jednotky…že se sice může případně časem objevit upgrade, ale to se nedá s jistotou říci. Nejde přeci o to těžit z každého zákazníka peníze, ale každý obchodník by měl přece posoudit a zákazníkovi doporučit, zda riziko, cena a čas úpravy je dostatečně vyvážený přínosem pro zákazníka. Spoustu našich zákazníků, by nás v případě prodloužení úpravy v cizím městě o 4 hodiny roznesla na kopytech, jelikož je jejich čas velice drahý.

V tomto roce, budeme mít již i v Plzni instalovanou kvalitní válcovou zkušebnu i s retardérem a budeme schopni doložit výkon před a po úpravě. Viz.:http://www.mh.cz/prvni-aktualita/

Právě u benzinových motorů je to v případě některých firem neznatelný rozdíl a „láme se zde chleba“ v tom, co daná firma s SW umí.

Toliko k doplnění z naší strany, tzn. ze strany M+H.