Zkušenosti – vízum do Ruska

Při naší cestě do Petrohradu, jsme zjistili, že potřebujeme do Ruska vízum. To mě trochu překvapilo, ale řekl jsem si, že Petrohrad za to určitě stojí a bude to alespoň zajímavá zkušenost. To jsem ještě netušil, že s vízem to není úplně jednoduché a hlavně to něco stojí.

Cestujeme klasicky, že si na nějakém bookovacím serveru vybereme hotel, potom letenky a vyrážíme. Tady to vůbec takto nešlo. Na Ruské ambasádě jsme si samozřejmě našli, co potřebujeme, což byl tento seznam:

Co je potřeba pro vízum do Ruska

  • cestovní pas
  • vyplněnou žádost o vydání víza (vízovou anketu)
  • pasovou fotografii o rozměru 3 x 4 cm
  • pozvání do Ruské federace nebo turistické doklady (turistický voucher spolu s potvrzením o přijetí cizince s uvedením referenčního čísla přijímající organizace (Reference number)
  • kopii cestovního pasu
  • kopii dokladu o zdravotním (=cestovním) pojištění platného na území Ruské federace

Poplatek za vystavení víza pro občany členských států Evropské unie, na které se vztahuje Dohoda o zjednodušení vízového režimu mezi EU a Ruskou federací (což platí na všechny občany ČR) činí 990,- Kč (vyřízení během 10 dnů).

V případě vyřízení víza během tří dnů činí poplatek 1 980,- Kč.

Platba se provádí výhradně v českých korunách. Výši vízových poplatků pro občany jiných států je možné zjistit u pracovníků konzulárního úřadu.

Toto jsem si vše připravil s tím, že jsem si navíc objednal pojištění předem, přes to, že standardně pro cestování používám pojištění z platební karty. Přeci jen jsem si neuměl představit, jak to tam budu vysvětlovat, že mám pojištění z platební karty, sice k tomu nějaký doklad mám, ale …

Na stránkách ruského velvyslanectví jsem si zjistil otevírací dobu a vyrazil jsem do Prahy.

Otevírací doba a adresa Ruského velvyslanectví – Ruské ambasády

Korunovační 34
16000 Praha 6

Telefon: +(420) 233 375 650 (základní informace)
+(420) 233 374 093 (informační centrum)

Fax: +(420) 233-371-492

e-mail: consulpraha@rambler.ru

Úřední hodiny: po – pá 9.00 – 12.00

Všimněte si zejména úředních hodin. Je nutné je skutečně dodržet, protože potom u okénka s podáváním žádosti o vízum nikdo není a budete mít smůlu.

Jak probíhalo moje vyřizování víza do Ruska?

Když jsem přijel poprvé, tak měli zavřeno. Po druhé jsem zjistil, že opravdu s vytištěným potvrzením z booking.com to nepůjde. To znamená, že potřebujete skutečně referenční číslo od nějaké Ruské cestovní kanceláře. Toto jsem neměl a neměl jsem ho kde získat, tak jsem vyrazil do cestovních kanceláří, které jsou pár metrů od ambasády (směrem nahoru, k Letné).

Vybral jsem si hned první a to VIP TOUR, která byla nejvýrazněji označená, viz fotografie.

Zde jsem se dozvěděl, že kompletní vyřízení, včetně zastupování stojí 2500,-Kč na osobu včetně zastupování. Nic jiného jsem nemohl dělat, tak jsem objednal. Za deset dnů jsem se dostavil pro hotové vízum, které jsem měl nalepené v cestovním pasu.

Počítejte s tím, že cestovní pas musíte v agentuře nechat, nebo pokud si budete vízum vyřizovat přes internet, pas posílat poštou. Tady u té agentury se mi líbilo to, že všechny doklady měly uskladněné ve velkém sejfu. Jsem na doklady trochu paranoidní. Jediné na co jsme zapomněl, že při předání budou chtít zálohu a zbytek doplatíte při předání.

Po vyzvednutí víza jsem hned uháněl rezervovat letenky. Tato nejistota s letenkami, byla asi nejnepříjemnější, ale určitě tomu předejdete, když si budete vše vyřizovat dostatečně předem. Dnes bych se asi odvážil i rezervovat letenky předem, pokud bych opravdu hodně spěchal, hlavně v případě, že Vám vízum na ambasádě bude vyřizovat jedna z blízkých cestovních kanceláří, tak věřím, že vše proběhne v pořádku.

Otázky a odpovědi k Ruskému vízu

Na jak dlouho se vydává vízum do Ruska (Ruské federace)?

Vydají Vám ho přesně podle toho, co vyplníte do žádosti o vydání víza. Někde jsem špatně pochopil, že se vydává na měsíc. To není pravda. Turistické vízum se vydává maximálně na měsíc a můžete si o něj klidně na celý měsíc zažádat, hlavně pokud chcete hledat co nejlevnější letenky ve více termínech je to vhodné. Počítejte ale s tím, že si budete muset zaplatit cestovní pojištění na celou tuto dobu.

Jak byste dnes postupoval při žádosti o vízum?

Dnes bych do Prahy vůbec nejezdil a šel bych na stránky agentury, která nám to zajišťovala, co jsou stránky http://viza-vizum.cz/index.php/rusko se kterou mám velmi pozitivní zkušenost při osobním jednání, ale jejich stránky jsou horší. Nebo nějaké jiné agentury, je jich spousta. Poslal bych jim podklady a vše bych si zase nechal poslat zpět.

Kolik stojí vízum do Ruska?

U mě byly kompletní náklady na vyřízení víza do Ruska:

  • 1000Kč za poplatek ambasádě (předáno agentuře).
  • 1000Kč za doklad („pozvání“) od Ruské cestovní kanceláře.
  • 500Kč manipulační poplatek zprostředkovávaní agentuře.
  • 2x cesta do Prahy.