Zkušenosti s řešením e-shopu od ANTstudio

Rád bych se podělil o svoji zkušenost s řešením e-shopu od firmy ANTstudio. Jedná se o opravdovou zkušenost, kterou jsem napsal, protože jsem byl opravdu nadšený z přístupu firmy. Když jsem je chválil, požádali mě, abych svojí zkušenost sepsal a zveřejnil. I přes psaní na požádání může být dobrou zkušeností pro všechny, kteří hledají dodavatele elektronického obchodu.

Jak jsem poptával výrobu on-line obchodu?

Internetový obchod pro moji firmu jsem, poptával mezi firmami v Plzeňském kraji, protože jsem chtěl osobní servis a brzo jsem se dostal k tomu, že zde není moc společností, které by měly slušné technické řešení, o povědomí o propagaci nemluvě. Samotné demo e-shopu měla jen firma ANT studio.

Poslal jsem poptávku do 3 firem a čekal na odpověď. Z ANT studia se mi ozvali již druhý den, ptali se na nějaké detaily a nabídli mi schůzku a osobní předvedení systému. Chtěl jsem si nejprve srovnat ceny, proto jsem chtěl připravit nabídku. Druhá firma měla ceník na stránkách a třetí firma mi nabídku poslala ihned, jako odpověď na poptávku a to během 4 dnů.

První co mě zarazilo, byl velký rozdíl cen a velké množství položek v e-shopu. To znamená, řešení od ANT studio se pohybovalo v rozmezí od 20 000 Kč do 150 000 Kč. Dostal jsem totiž tři nabídky řešení a cenu jsem si mohl upravit. Naproti tomu u konkurence bylo řešení za cenu 25 000 nebo 40 000 Kč. Rozdíl v cenách byl opravdu značný. Nejprve jsem chtěl nabídku vyřadit, protože se mi cena zdála dost vysoká, ale uvědomil jsem si, že nabídky opravdu nejde srovnat, protože mi nabízeli mnoho položek, které v jiných nabídkách nebyly. Nakonec mi to nedalo a navštívil jsem je v jejich sídle v Plzni a vše jsem si nechal předvést.

Výběr řešení internetového obchodu – prezentace

Přiznávám, že k prezentaci u konkurenčních firem jsem se ani nedostal. Při osobní schůzce mi totiž předvedli systém, popsali způsob práce při návrhu propagace a vysvětlili velké rozdíly v cenách způsobené rozdílnými přístupy k výrobě. Popravdě na mě těch informací bylo více než dost a ne všemu jsem rozuměl, ale cítil jsem, že tady se vývoji e-shopů věnují opravdu naplno a ví, co dělají a o čem mluví. Navíc mi nabídli levné startovací řešení založené na šabloně, které bylo levnější, než pronájem e-shopu na dva roky. K tomu mi nabídli zajímavě řešené financování ve formě splátek.

Co mě nadchlo, byla jednoduchost celého systému řešení e-shopu a návrh e-shopu přizpůsobený poptávce. Vysvětlili mi, že cena za technické řešení je ve skutečnosti mnohem nižší, ale většinu ceny využijeme na přípravu tak, aby e-shop měl větší šanci na úspěch.

Realizace e-shopu – příprava

Den po uhrazení zálohy jsme měli domluvenou schůzku, na které mi zástupce předvedl analýzu klíčových slov, na základě které navrhli rozdělení e-shopu do jednotlivých sekcí. Ke struktuře jsem měl hodně připomínek, proto jsme provedli zápis a během dalších dvou dnů jsme se již dostali ke struktuře, která byla vhodná a zachycovala prý největší část poptávky.

Spolu s tím mi okamžitě připravili verzi e-shopu k plnění a provedli školení práce s e-shopem, která byla opravdu jednoduchá. Samozřejmostí byl i návod k používání administrace e-shopu.

Zajímavosti při realizaci obchodu

Kromě toho, že mi zástupci připravili strukturu e-shopu a ukázali nám, jak zvýšit efektivitu plnění mě zaujala možnost ušetřit práci při plnění obsahu. Nemuseli jsme vůbec plnit ceny a množství na skladu, které se automaticky načte z našeho podnikového software a dostali jsme za úkol soustředit se hlavně na kvalitu nadpisů a popisů produktů. Při tom jsme mohli využívat zajímavou funkci, která nám umožnila vkládat opakující se texty na různá místa textů tak, abychom nic nemuseli psát dvakrát a hlavně, aby změny obsahu byly rychlejší.

Po naplnění několika produktů nám zástupci ANT studia zajistili školení psaní textů tak, abychom prodávali více.

Zajímavé bylo pozorovat, jak se při plnění obchod mění. Plnili jsme nejprve do prázdného neupraveného e-shopu, ale každých pár dní se vzhled e-shopu změnil a měnilo se také rozložení prvků podle domluvy.

Spouštění internetového obchodu

Před spuštěním nás požádali, abychom testovací verzi poslali svým známým a sbírali připomínky. Naučili nás také lépe připomínky vyhodnocovat a poznat, které připomínky jsou důležité a které jsou příliš individuální. Kromě toho nám ukázali možnosti měření, o kterých jsme vůbec nevěděli.

Před spuštěním nám také ukázali vlastní vnitřní kvalitativní systém, kdy zveřejňují připravované webové prezentace a e-shopy na vnitřní sociální síti, kde se všichni z firemního týmu mohou vyjádřit k řešení e-shopu, navrhují další vylepšení a odstraní i případně chyby, které se objeví. Líbilo se nám, jak jim opravu záleží na kvalitě.

Netušil jsem, kolik věcí je nutné udělat při spuštění e-shopu, aby vše opravdu fungovalo a jak je náročné samotné testování.

Provoz e-shopu

Spustili jsme e-shop a čekali na objednávky, které hned nechodili. Ihned jsme se sešli a ANT studio nám připravilo nabídku kompletní propagace e-shopu. Zaujal mě, přístup, kdy ANT studio nabízí opravdu velký balík propagace v kratším čase a nám umožní tuto propagaci splácet z budoucích zisků e-shopu. Zatím to vypadá, že propagace opravdu funguje, a i když prodeje v samotném e-shopu nejsou tak velké, cítíme, že do prodejny chodí mnohem více lidí než dříve a často říkají, viděli jsme na internetu, že máte to a to …

Doplněno: Po rozjetí trochu větších prodejů jsme dostali nabídku na optimalizaci procesů. Nabídka obsahovala detailní prozkoumání všech procesů od naskladnění, vyřizování objednávek až k jejich odeslání, případně vyřizování reklamací. Následně návrh na jejich úpravu tak, aby vše kolem e-shopu bylo co nejrychlejší a proto i co nejlevnější.

Bylo toho mnohem více, ale již si vše ani nepamatuji. Věřím, že vám tento článek pomůže a vyberete si, když ne přímo ANT studio, tak alespoň podobně kvalitního dodavatele internetového obchodu.