Zkušenost s e-cigaretou – jak jsem se odnaučila kouřit

Dříve jsem kouřila klasické cigarety, v průměru kolem 5 denně a po dobu několika let. Znáte to – stres v práci, doma apod. udělá svoje! Pak jsem ale náhodou narazila na internetu, že existují e-cigarety, které mě ihned zaujaly.

Zaujaly mě nejen svou rozsáhlou nabídkou běžných i netypických příchutí, ale i dalšími výhodami jako:

  • ohleduplnost k sobě i svému okolí
  • žádný zápach kouře
  • dostupnost velké škály zajímavých příchutí
  • mohou pomoci s odvykáním

Jelikož patřím k těm, kteří rádi zkouší nové věci, rozhodla jsem se elektronickou cigaretu vyzkoušet, abych její výhody mohla posoudit osobně.

Výběr té pravé e-cigarety

Ještě než jsem si jednu elektronickou cigaretu pořídila, hodně jsem je zkoumala a hledala o nich další a další informace. V různých článcích jsem se dozvěděla nejen, jaké jsou jejich přednosti, ale třeba i to, na co se při koupi zaměřit, abych se trefila do té správné, nebo naopak čemu se vyhnout.

Kapacita baterie, clearomizer, příchutě

Při samotném výběru jsem se pak zaměřila hlavně na výkon a kapacitu baterie, clearomizer a nabídku e-liquidů. Co se týče kapacity baterie, je třeba vybírat podle toho, jaký jste kuřák. Já patřila spíše k těm slabším kuřákům. Ačkoli by mi bohatě stačila slabější baterie, vydala jsem se zlatou střední cestou a pořídila radši tu s kapacitou kolem 1100 mAh.

U clearomizeru jsem dala na radu v článcích, kde pro začátečníky doporučují zvolit claeromizer pracující na principu spodního žhavení. Při výběru jsem se samozřejmě zaměřila i na množství dostupných příchutí. Chtěla jsem vyzkoušet všechno, zejména na začátku. Toto ale hodně záleží na preferencích každého z nás.

Používání e-cigarety

Po pravdě patřím k těm, které toto zařízení hned od začátku naprosto nadchlo. Kouření s e-cigaretou jsem si fakt užívala, zejména když jsem mohla měnit náplně podle toho, na co mám zrovna chuť. E-cigaretu jsem používala poměrně dlouhou dobu. Postupem času jsem dávky nenásilně snižovala a kouřila čím dál méně. Díky tomu mohu říci, že mi svým způsobem elektronická cigareta pomohla s přestáním kouření.

Odvykání kouření

Pokud ale přemýšlíte nad tím, že si pořídíte elektronickou cigaretu primárně kvůli odvykání nebo alespoň z důvodu snížení množství, pak vás asi zklamu. Ano, elektronická cigareta vám s tím pomůže, ale za vás to neudělá! Takže zde hraje největší roli právě odhodlání, že to zvládnete, vůle a vytrvalost.

Mě k tomu zčásti pomohlo nejenom snižování dávek a prodlužování doby mezi kouřením, ale také pouhá chřipka, během které jsem vůbec nekouřila a po jejím odeznění už mi samotné kouření nechutnalo, a tak jsem nadobro přestala.

Elektronickou cigaretu však všemi deseti doporučuji. Je to skvělý nástroj a pomocník na cestě za snížením nebo úplným přestáním kouření. Rovněž je více ohleduplnější k vašemu zdraví díky nepřítomnosti přidaných škodlivých látek (jako dehtu, karcinogenů a dalších chemických látek), k okolí i celkově životnímu prostředí. Navíc za zkoušku nic nedáte. Když vám nebude vyhovovat, k běžným cigaretám se můžete vrátit vždycky.