Restaurace Uctívaný Velbloud Plzeň Americká

Dnes po několika návštěvách píšu recenzi na známou Plzeňskou restauraci Uctívaný Velbloud, umístěnou na Americké ulici v centru Plzně.

Prostředí restaurace Uctívaný Velbloud

Restaurace se nachází ve sklepních prostorech přístupných po schodech přímo z Americké ulice. Velmi oblíbená restaurace je poměrně rozlehlá, a proto v ní pravděpodobně vždy najdete místo k sezení. Zatím jsem v Plzni nenarazil na restauraci, která by podobně jako v Praze nebo jiných městech vyžadovala v běžný čas předchozí rezervaci.

Sklepní prostory jsou převážně kamenné nebo s cihlovými stěnami. Prostor je rozbitý mnoha sloupy, takže restaurace má mnoho hezkých zákoutí a působí příjemnou a decentní atmosférou. Toto je názor ženy, která mě doprovázela, takže do této restaurace partnerku určitě vzít můžete. Podle mě restaurace přeci jen působí spíše jako pivnice a i její pověst, restaurace se skvělým pivem tomu napomáhá.

Interiér  je vyplněn masivními dřevěnými stoly a lavicemi, což trochu potvrzuje můj názor na pivnici, ale to je vlastně v pořádku. Nemyslím si, že si tady hrají na to, že by byli něco víc než pivnice se skvělým jídlem a ještě lepším pivem.

Jídelní lístek

Jídelní lístek je u Uctívaného Velblouda velmi originální, to znamená formou novin. Podle mého ženského doprovodu působí trochu lacině, ale mně osobně se líbil. Samozřejmě velmi záleží na výběru papíru, ale osobně bych spíše doporučil každodenní výměnu, přeci jen ušmudlaný papír nepůsobí moc dobře.

Lístek je přehledně členěný a doplněný o originální čtení týkající se nejen restaurace, ale i Plzně. Lístek je decentně sestavený, dobře čitelný i při slabším osvětlení. Jídel je trochu více než doporučuje pan Pohlreich, se kterým v tomhle souhlasím, že méně je někdy více, ale v tomto případě musím říct, že podle mé zkušenosti mají všechna jídla perfektně zvládnutá a nikdy jsem zde nebyl nespokojený.

Obsluha v restauraci Uctívaný velbloud

Pánská obsluha co není vidět. Takto bych charakterizoval obsluhu, ale v tom nejlepším slova smyslu. Tím chci říct, že obsluha je profesionální, neruší. Osobně mám rád, když obsluha přijde ihned, když se host posadí, seznámí jej s prostředím a nabídne něco k pití, obzvláště v takovém horkém dnu. Eventuálně doporučí nějakou dnešní specialitu. Toho jsem se dočkal jen částečně, to znamená, že jsem dostal jen možnost objednat si pití. Vzhledem k originalitě jídelního lístku bych doporučil, aby obsluha při návštěvě položila alespoň dotaz, jestli jsme u nich již někdy byli a podle toho ukázali jídelní lístek, protože nového návštěvníka může umístění jídelního lístku a jeho forma zaskočit.

I když je restaurace celkem rozsáhlá a členitá, obsluha stále krouží kolem, takže se určitě nestane, že byste museli čekat.

Cenové relace restaurace

Ceny posuzuji vždy podle 3-4 faktorů. Jídlo, přílohy, pivo, nápoje.

Pivo Prazdroj 12° stálo v květnu roku 2011 34Kč za půl litru. Upozorňuji, že se jedná o točené pivo z tanku.

Jídlo kolem 200Kč za hlavní jídlo s tím, že některé jídla v této relaci obsahují již přílohy. Je zde i sekce s Českou kuchyní, kde jsou jídla kolem cca 100Kč. Jedná se o jídla jako je guláš a podobně.

I kuřecí speciality stojí kolem 175Kč, ale jak popisuji dále, jídla jsou perfektně zvládnutá a stojí za to.

Přílohy stojí kolem 30Kč a výše. Například klasické hranolky jsou za 30Kč.

Jídlo v restauraci Uctívaný velbloud

Jak jsem psal výše, jídla jsou přehledně rozdělená do kategorií a není jich nějaká záplava, cca 7 jídel v každé kategorii.

Byl jsem zde již několikrát a musím říct, že se neustále zlepšují jak v přípravě jídel, tak ve výběru. Dříve jsme nebyl tak nadšený, ale ty časy jsou definitivně pryč a jídla jsou dnes bez chyby.

Objednal jsem si grilovaný pštrosí steak a opravdu nemám co bych vytkl, dokonce jsem byl nadšený. Za 199Kč i s přílohou opravdu luxusní jídlo. Nejsem moc příznivcem brambor, protože většina českých restaurací neumí vybrat kvalitní brambory a pořádně je připravit. Tady byly restované brambory na vyuzené slanině s  cibulkou a byly opravdu perfektní. Česnekový dip byl velmi jemný.

Ochutnal jsem i grilovanou vepřovou panenku s omáčkou z hříbků, lišek, smetany a parmazánu. Nejen krásně vypadající jídlo, ale i opravdu rozplývající se na jazyku.

Přílohy

Velký výběr příloh. Určitě si vyberete i z dietních příloh. Jsou zde „zvláštnosti“ jako steakové hranolky, za 35Kč nebo gratinované brambory se sýrem.

Pivo v restauraci Uctívaný velbloud

Pivo zde točí z tanků a mají zde i pivní speciály Master. Nejsem moc pivař, takže nemohu posoudit, ale rozhodně mi chutnalo více než při mojí poslední návštěvě v The Pub. Ale k dobrému jídlu je pivo vždy jiné. Chlubí se, že jsou zařazení mezi TOP pivními restauracemi podle nějakého Pilsner řebříčku, takže myslím, že pivo Vás určitě neklame.

Závěr

Musím říct, že na mě restaurace udělal velmi dobrý dojem. Cítím, že se hlavně v jídle posouvají dopředu, takže určitě doporučím všem příznivcům kvalitního jídla a skvělého Plzeňského piva.

Pokud bych měl restauraci zařadit, tak spíše jako pivnici s příjemný prostředím pro posezení s přáteli, ale rozhodně se mi s žádnou ženou, nestalo, že by byla po návštěvě této restaurace nespokojená s prostředím, spíše naopak. A nemyslím, že by to bylo jen kouzlem mojí osobnosti 🙂

Dobrou chuť přeje

Michal Novák