Poznejte české pivovary

Když se řekne Česká republika, tak většině z nás se vybaví pivo. I to je důvodem, proč je po celé České republice velké množství velkých i malých pivovarů, které tento oblíbený nápoj vyrábějí. Navštivte pivovary během svých cestách po ČR, pár zajímavých pivovarů vám představíme v našem článku.

Královský pivovar Krušovice

Krušovický pivovar je na půl cesty mezi Karlovými Vary a Prahou a je jedním z hlavních turistických cílů při toulkách po Křivoklátsku a Rakovnicku. Je to z několika důvodů. Za prvé je pivo Krušovice u nás i ve světě velmi oblíbené a za druhé jsou v pivovaru prohlídky, během kterých se návštěvníci mohou seznámit s historií i výrobou piva.

Co můžete v pivovaru vidět? Prohlídky zahrnují výklad historie, ale také ukazují moderní způsoby výroby piva. To zahrnuje prohlídku všech fází výroby piva spolu s ukázkou skladování a kvašení piva. Během prohlídky si návštěvník může prohlédnout obecnou expozici, která se věnuje pivovarnictví a také může obdivovat velkou sbírku všech krušovických sklenic od roku 1990.

Plzeň nesmí chybět

Když se bavíme o českých pivovarech tak plzeňský pivovar nesmí chybět. Pivovar, kde se vyrábí vyhlášený Pilsner Urquell, má milovníka piva připravenou celou řadu prohlídek a atrakcí, které nadchnou každého.

3 hlavní zastávky

  • prohlídky pivovaru Plzeňský Prazdroj – Setkání s legendou Pilsner Urquell
  • prohlídky Pivovarského muzea
  • program v pivovaru Gambrinus

Plzeňský Prazdroj a jeho prohlídky jsou návštěvníky velmi oblíbené, jelikož představují kompletní historii a místa, kde se Pilsner Urquell vyráběl už od samého počátku jeho vzniku. Během prohlídky návštěvníci uvidí moderní stáčírnu, unikátní expozici surovin a historickou a současnou varnu.

Součástí prohlídky je také návštěva síně slávy, kde jsou k vidění nejrůznější památky plzeňského pivovaru. Na co se návštěvníci pivovaru těší nejvíce je návštěva pivovarských sklepů a ochutnávka nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell.

Historický pivovar v Chyši

Chyšský pivovar je součástí zámeckého areálu. V historických interiérech pivovaru je stylová restaurace a tradiční pivnice, kde se vaří speciality pivní kuchyně a točí chyšské pivo vařené podle staročeských receptur.

Chyšské pivo rozhodně stojí za ochutnávku, jelikož se vaří z nejkvalitnějších českých a moravských sladů, žateckého chmele a vody z Doupovských hor. K výrobě piva se používají žádné chemické přídavky ani filtrace či pasterizace.

Pivo z kláštera

Pivovar Klášter dostal své jméno podle velkého kláštera řadu cisterciáků, který byl založen už ve druhé polovině 12. století. Pivo se v klášteře začalo vařit v roce 1570 a základem pro výrobu piva jsou dvě desítky metrů hluboké sklepy, v nich pivo kvasí s dozrává do dnes.

Pivo se vaří podle tradičních postupů a pouze z kvalitních surovin. V pivovaru je možné absolvovat prohlídku, během které se návštěvníci seznámí s výrobou piva, prohlédnou si zajímavá místa spojená s historií místa a také na závěr dostanou ochutnávku piva Klášter.

Návštěva českých pivovaru nesmí chybět na žádné dovolené po Česku, proto si pronajměte chatu nebo chalupu poblíž některého z nich, ať si můžete odpočnout do koupání, rybaření nebo houbaření a ochutnat ten nejlepší mok, který v České republice vyrábíme.