Nové české lyže Lusti s vlastním designem

Jako vášnivý lyžař se připravuji na sezónu velice brzy, jelikož jsem na každou zimu velice natěšený. A jelikož si lyžování opravdu užívám, snažím se mít veškeré vybavení vždy v dobré formě a ve vysoké kvalitě. Naštěstí mám svou výbavu rozloženou tak, že před každou sezonou obnovuji pouze její část. Je to ideální, jelikož nepřijdu najednou o větší sumu peněz, ale investice do vybavení se rozloží do menších částek. No a letos přišly na řadu nové lyže.

Již předem jsem věděl, že musím zakoupit kvalitnější lyže než lyže dosavadní, jelikož ty už na moje lyžařské schopnosti jednoduše byly málo. Měl jsem to štěstí během posledních dvou sezon několikrát vidět a dokonce i naživo vyzkoušet lyže od české značky Lusti a musím říci, že mě od té doby nikdo do jiné značky nemohl zlomit. Kvalita a technologie těchto lyží, které jsou většinou sendvičové, byla opravdu na vysoké úrovni a to nemluvím o ceně, která se pohybuje mezi lyžemi stejné úrovně na poloviční hodnotě. Pokud ještě přihlédneme k faktu, že se jedná o čistě český výrobek, není proč váhat.

Nyní si stačilo už jen vybrat model. Měl jsem možnost přímo na svahu vyzkoušet několik jejich modelů od čistých slalomek až po „obřačky“. Jelikož však vlastním pouze jedny lyže, můj zájem se ubíral někam k „univerzálkám“ s radiusem mezi 14 a 15 metry. Zde se mezi těmi kvalitnějšími modely vyskytoval typ SCT nebo SCT Wide. Rozdíl byl v radiusu, ale zejména v šířce celé lyže, kdy je model SCT Wide určen spíše na freeride a model SCT na upravené sjezdovky. Já se spíše pohybuji právě na upraveném povrchu a proto bylo rozhodnuto. Vybral jsem model Lusti SCT (167cm, 14,5m). Jinak si ale na internetových stránkách můžete vybrat lyže přesně podle vašich požadavků a dokonce i snowboardy.

Tím to pro mě ale nekončilo. Od známého, který Lusti také vlastní jsem se dozvěděl, že lze tyto lyže pořídit s vlastním designem. A to mě ihned zaujalo. Jakožto skalní fanoušek plzeňských hokejistů si potrpím na jakékoliv věci s indiánem a vůbec plzeňskou hokejovou tématikou. Proto jsem měl okamžitou představu o mém designu lyží a byl jsem odhodlán do toho jít. Postup byl vcelku jednoduchý. Firma Lusti má přímo v Plzni obchodní zastoupení ski-obchod.cz. Kontaktoval jsem tedy s tím, že bych měl vybrány lyže, ale chtěl bych vlastní design. Obratem se mi ozvali s tím, že je to samozřejmě možné a jak jsem schopen svůj návrh dodat. Jelikož mám zkušenosti s grafickým editorem Corel, zdálo se to jako zcela ideální řešení. Za 15 minut jsem měl hotov můj návrh, který jsem pak mailem odeslal společně s informací, že zřejmě zakoupím lyže rovnou i s vázáním. Byl jsem ještě jednou kontaktován, že by bylo ideální, kdybych si vybral vázání rovnou společně s lyžemi, že při výrobě vázání rovnou nainstalují. Po krátké konzultaci jsem tedy zvolil vysoce kvalitní italské vázání Vist VEK311. Nyní už jsme jen čekal.

Přibližně za tři týdny se s plzeňské pobočky ozvali s tím, že mají moje lyže již u sebe a mohu si je vyzvednout. Dohodli jsme se ještě po telefonu, že vše zaplatím hotově, aby mi mohla být vystavena faktura. Celý natěšený jsem tedy vyrazil pro lyže. A bylo se rozhodně na co těšit. Při prvním pohledu ještě přes vrstvu fólie jsem již věděl, že to bude paráda. Lyže vypadaly přesně tak, jak jsem chtěl a zpracování bylo dokonalé. Vázání krásně sedělo a vůbec lyže vypadaly opravdu ohromně. Prodavač mi je ještě ochotně seřídil podle doneseného přeskáče. Dokázal bych to ale  i doma za minutku sám, jelikož objednané vázání dokáže rychlé ruční nastavení. Ještě jsem dostal zdarma tekutý vosk na jednoduchou údržbu mezi jednotlivými lyžařskými dny. No a byl jsem připraven vyrazit na svahy. Po shrnutí financí vyšly samotné lyže na 7500,-Kč, vázání Vist VEK311 na 3500,-Kč, deska pod vázání Vist na 2200,-Kč a samotná vlastní design na 2000,-Kč. Pokud bych měl kvalitu těchto lyží přirovnat ke stejně kvalitním „značkovým“ lyžím, pohyboval bych se určitě v mnohem vyšších cenových kategoriích. Už abych vyrazil na svahy.