Jak jsem si vybírala sedací vak

Dlouho jsem přemýšlela, co mi v bytě chybí a pak jsem na to přišla. Bylo to místo pro odpočinek a čtení knih. Proto jsem se rozhodla pro sedací vak, který jsem měla vyzkoušený ze své oblíbené kavárny. Začala jsem tak hledat na internetu a překvapilo mě, jak je nabídka široká a zároveň co všechno musí vak splňovat, aby byl kvalitní. Já už jsem svůj vak našla, tak třeba vám moje zkušenost usnadní výběr.

Co všechno musíte rozhodnout?

  • velikost
  • materiál
  • náplň
  • barva, dekory
  • tvar

Nejprve materiál

Ani ve snu by mě nenapadlo, že existuje tolik materiálů, ze kterých může být sedací vak vyrobený. Během hledání toho správného jsem zjistila, že je důležité rozlišovat, jestli bude sedací vak v interiéru nebo exteriéru.
Z čeho jsem vybírala:

  • ekokůže
  • nylon
  • plyš
  • polyester

O nylonu a polyesteru platí, že jsou to velmi odolné materiály, které zvládnou nečistoty i mechanické poničení jako jsou drápky od domácích mazlíčků nebo knoflíky na oblečení. Jsou tak spíše vhodné do exteriéru.

Já jsem chtěla byla nejprve rozhodnutá pro plyš, který je příjemný a hebký na dotek a je pro válení a relax jako dělaný, ale pak jsme si to rozmyslela. Plyš se obtížně čistí a také je méně odolný. Zvolila jsem tak vak z nylonu, který můžu využít i venku a je snadno omyvatelný.

Po materiálu přišla na řadu náplň

U náplně jsem měla jasno hned. Chtěla jsem náplň, která bude antialergická, nebude zdraví škodlivá a také nebude slehávat, jak jsem se dočetla u polystyrenové drtě. Volba tak padla na polysterenové kuličky EPS.
Co jsem si u sedacího vaku ohlídala byla možnost doplnění náplně a také dvojité zapínání. Vybrala jsem si sedací vak se zapínáním na klasický zip a ještě k tomu na suchý zip. Mám tak jistotu, že mi náplň nemůže nikudy uniknout.

Nejdéle trval výběr tvaru a barvy

Když jsem se rozhodla pro sedací vak myslela jsem, že tvarů je jasný, ale čím více jsem hledala na internetu, tím více tvarů se objevovalo. Nejčastější jsou sedací vaky – polštáře. Na tom je možné sedět i ležet, proto jsem si ho také vybrala.

Zaujala mě také sedací hruška. tak je více určená pro sezení, protože díky jejímu tvaru sedíte vysoko a máte pevnou oporu pro záda. Jak jsem se dozvěděla sedací hrušky jsou vhodné do menších místností, nezaberou tolik místa.

Ještě správná velikost

Každý model má uvedenou výšku a šířku. Důležité je se více řídit podle výšky než šířky. Je to proto, že vaky jsou velmi přizpůsobivé a pružné. Takže když si do sedacího vaku člověk sedne, tak se šířka zvětší a naopak výška sníží. Pokud jste tak vyšší postavy, volte vaky delší, nebo pokud vybíráte vak pro dítě, stačí vak menší.

Kde jsem ten správný našla?

Po hodinovém hledání na internetu jsem narazila na e-shop vemio.cz. Tady mají sedací vaky, které splňují vše co jsem vyžadovala. Náplně jsou antialergické, potah je omyvatelný a pratelný, vak je dvojitě šitý a také mají jednobarevné varianty, ze kterých jsem si vybrala oranžový, který se mi hodí můj byt rozsvítí.

Velmi mě potěšilo, že je doprava u sedacího vaku zdarma. Vak byl ihned k odeslání a dorazil za pár dní. B

alík dorazil v pořádku, pytel vypadal jako na obrázku, vše potřebné o péči bylo součástí balíku a já se celý den těším až si do vaku zalezu a budu relaxovat.