Jak jsem koupil plastová okna

Se svojí rodinou bydlím ve starším dvougeneračním rodinném domku z 80. let. Protože jsme měli poměrně vysoké náklady na vytápění a protože náš domek už měl břízolitovou fasádu ve špatném stavu, rozhodli jsme se pro zateplení včetně kompletní výměny starých dřevěných oken. Nechali jsme si zpracovat projektovou dokumentaci s výpočtem zateplení a mohli jsme začít.

O stavební firmě jsem měl jasno, protože mám známého, který ji sám vlastní, ale o další součásti celkového zateplení, tedy o plastových oknech jsem neměl ani páru. Poléval mě studený pot když jsem si jen uvědomil, kolik firem vyrábí a prodává plastová okna a kolik reklam na nás chrlí veškerá média. Jak si v tomhle mraveništi vůbec mám jako laik vybrat jen jednu firmu, která mi bude dodávat plastová okna? Věděl jsem jen, že chci určitě kvalitní okna, která mi zajistí potřebnou úsporu na vytápění.

Také jsem věděl, že kvůli krizi spousta firem živoří a že po mě mohou chtít zálohu, ale okna nikdy neuvidím. Nebo mi budou nabízet všemožné přemrštěné slevy jen aby získali další zakázku, ale kvalita oken bude někde v pozadí. No zkrátka výměna plastových oken byl pro mě veliký strašák.

Dal jsem se tedy se strachem do hledání firem s plastovými okny na internetu. Věděl jsem, že když najdu přímo českého výrobce budu mít určitou jistotu, že nedostanu nějaká levná nefunkční okna od překupníků. Po chvíli hledání jsem zdárně narazil na několik tuzemských výrobců plastových oken. Oslovil jsem poptávkou čtyři firmy, které mne zaujali internetovými stránkami a s napětím očekával, jaká bude odezva. Hned druhý den ráno, jsem měl v emailu dvě nabídky a další přišli až v průběhu týdne.

Jak jsem očekával, ve třech nabídkách ze čtyř bylo uvedeno jaké nabízejí výhodné slevy. Hned jsem k nim ztratil důvěru a tak jsem se věnoval druhé nejdražší nabídce, ale především té, ve které mě nezahlcovali super slevou. Kontaktoval jsem tedy znovu onu firmu a překvapil mě ochotný a milý člověk, který si se mnou domluvil schůzku v jejich vzorkové prodejně v Plzni. Když jsem dorazil na schůzku, byl jsem opět mile překvapen, protože mě pán usadil v příjemném prostoru pro zákazníky s výhledem na poměrně rozsáhlou prodejnu, plnou nejrůznějších oken a dveří a nabídl mi občerstvení.

Byl jsem opravdu ohromený, protože jsem očekával, že mě rovnou zahltí informacemi, jaká mají super okna s perfektními vlastnostmi a jak jsou nejlepší na trhu a podobně a bude mi ukazovat jejich vymoženosti. Poté co jsem se rozkoukal a napil sklenice vody mě znovu zaujal otázkou, jaký tedy vůbec mám záměr na našem rodinném domě. Vůbec jsem nepředpokládal takový nenátlakový přístup k zákazníkovi, to už se v dnešní době málo vidí.

Přednesl jsem mu tedy náš záměr a on mi na to představil z celé jejich nabídky 2 typy oken, které vyrábějí a které se funkčně nejlépe hodí k našemu záměru zateplení domu. Opět jsem očekával pestrý výčet typů oken, ale nebylo tomu tak. Bavili jsme se tedy podrobně o dvou typech plastových oken, která jsou vhodná pro naše zateplení a typ domu a schůzku pán zakončil pozváním do jejich výrobního závodu, abych viděl jak a kde se budou naše okna možná vyrábět a abych věděl co kupuji. S nadšením jsem pozvání přijal.

Po návštěvě výrobního závodu firmy jsem byl jednoznačně rozhodnutý, že tam se budou vyrábět naše okna. Měl jsem jistotu, toho, že vím co budu kupovat a to bylo naprosto rozhodující. Sepsal jsem tedy s firmou smlouvu a těšil se na nová plastová okna. Další překvapení mě čekalo už za tři týdny. Pán mi volal, že další týden budou vyrobena naše okna a že se potřebuje domluvit na přesném termínu montáže. Přesto, že mají podle smlouvy dodací lhůty do 6 týdnů, naše plastová okna byla vyrobena už začátkem čtvrtého týdne.

Montáž proběhla bez sebemenších pochyb. A jediné co jsem nevěděl bylo, zda opravdu zajistí tolik potřebné ušetření nákladů za vytápění. Opravdu se mi vyplatilo koupit dražší okna bez nepokořitelných slev, protože jsme hned první zimu ušetřili na nákladech za vytápění přibližně devět tisíc korun. Když si to snadno dopočítám, tak se nám vrátí náklady za okna během následujících sedmi let.

Okna fungují tak, jak mají a proto mohu firmu A.R. OKENNÍ TECHNIKA jen doporučit.

 

Tomáš Forejt

Zbůch