Běh – výborný sport s mnoha pozitivy

Je to přesně půl roku roku, co jsem začal běhat. Začal jsem hlavně proto, abych si udržel nějakou kondici a nepřibíral na váze. Několik hodin denně totiž prosedím u počítače. Chtěl jsem proto začít s nějakou sportovní aktivitou. Ovšem chtěl jsem takový sport, ve kterém je jakási volnost. Po prohlédnutí několika stránek jsem se rozhodoval mezi kolem a právě běháním. K běhání jsem se rozhodl proto, že jsem již nějaké zkušenosti s kolem měl a jelikož mě zas až tak neuchvátilo a já jsem chtěl sportovat i přes zimu, rozhodl jsem se pro běhání. To splnilo všechny moje požadavky, jelikož můžete jít běhat kdykoliv chcete a je to velice komplexní sport, při kterém zapojujete celé tělo.

 Vybavení pro běh

Než jsem poprvé vyrazil, přečetl jsem spousty článků, kde jsem se dozvěděl různé informace a doporučení. Běh je mimo jiné také dobrý sport proto, že k tomu nepotřebujete žádné náčiní. Ovšem zde bych uvedl jedno ze základních pravidel. Nic speciálního sice k běhu nepotřebujete, ale nevěřili byste, jaký je rozdíl v použité obuvi. Jelikož jsem chtěl nejprve vyzkoušet, jestli to na obuvi opravdu tak záleží, vzal jsem klasické botasky, které jsem měl doma. Jednalo se o obyčejné Nike botasky v hodnotě asi tisíce korun. Jelikož bylo v létě pěkné počasí a já měl chuť něco dělat, začal jsem běhat i šestkrát týdně několik kilometrů. Ze začátku se to všem nemusí přehánět a můžete to podle svých možností postupně zlepšovat z úplného minima. No ale zpět k obuvi. Asi po týdnu běhání mě opravdu příšerně začaly bolet vazy u kotníků. Byla to opravdu šílená bolest. Zkoušel jsem to ještě pár dní vydržet, ale opravdu to bylo strašné. Začal jsem tedy hledat informace o správné obuvi a hlavně místo, kde bych je mohl zakoupit. Nebudete tomu věřit, ale v Plzni a okolí to je opravdu oříšek.

Koupě vybavení

Ne všechny boty jsou totiž určeny na vaši nohu a pro váš styl běhu. V tom spočívá hlavní výhoda správně vybraných bot. A ikdyž jsem již o požadavcích na správnou botu věděl hodně, chtěl jsem hlavně odbornou radu. A to je v dnešních sportovních obchodech opravdu problém. Boty se totiž liší podle klenby vaší nohy. Můžeme je totiž rozdělit na tři základní typy. Buď máte klasický správný došlap a správnou klenbu a potřebujete tak obuv pro univerzální došlap. Nebo máte nohy ploché a potřebujete tak boty, které mají více vypodložené vnitřní okraje. Při běhu ve špatné obuvi totiž dostává zabrat právě kotník, který absorbuje pro vaši nohu nepřirozený došlap. A to byl můj případ při použití prvních bot. Třetím případem klenby nohy je pravý opak plochosti. Tzn. že došlapujete pouze na malou část vnější strany chodidel. A pro tento typ jsou také speciální boty. Proto by prodávající měl vědět, které boty se hodí na vaši nohu. Také by ovšem měl vědět, jaké boty do jakého terénu a na jakou úroveň běhání. Je zde totiž rozdíl mezi obuví na pevný asfalt a měkčí lesní pěšiny. Musím říct, že jsem na internetu našel přímo běžecký obchod v Praze a Brně (www.triexpert.cz), kde dokonce natočí váš běh a následně odborník vybere botu ideální přímo pro vás. Ovšem já jsem chtěl nakupovat v Plzni a okolí. Po tom, co jsem prošel několik sportovních obchodů, kde prodávající neměli vůbec potuchy, zbyla mi možnost navštívit Intersport. Neříkám, že to zde bylo na nějaké ohromné úrovni, ale prodávající mě jako jediný překvapil tím, že věděl o odlišnosti bot a které se na co hodí. Měli zde také speciální destičku, na které bylo po došlapu poznat, jaký typ boty potřebujete.

Na obuvi nešetřete

Je pravdou, že různé značky se specializují na určitý typ nohy. My jsme ale v obchodě s prodejcem vybrali botu pro mou nohu. Musím ale opravdu uznat, že se zde nevyplatí šetřit. Pokud chcete vzít běh alespoň trochu vážně, měli byste trochu zainvestovat. Není to pravidlem, ale nějaké slušnější boty stojí od minimálně dvou tisíc korun, ale spíš víc. Nemusíte se však obávat, že by se vám vynaložené peníze nevrátily. Jen co jsem si boty obul a zkoušel se proběhnout po obchodě, moje bolavé kotníky se vznášely v nebi. Vyšší cena bot vás také může trochu motivovat při těžkých začátcích. Řeknete si totiž, že přeci musíte jít běhat, když mát v botníku takové boty.

Boty jsem tedy měl. A do začátku je to opravdu to jediné, co potřebujete. Hlavně pokud začínáte v létě. Pokud ale opravdu nedisponujete ničím, do čeho byste se mohli ze začátku obléci, není nic lehčího než si nějaké to sportovní oblečení obstarat.

Těžké začátky

Jak jsem již psal, začínal jsem před půl rokem, tedy v létě. Je to podle mě ideální doba, protože vás neodradí špatné počasí. Jelikož jsem se pro to ze začátku opravdu nadchl, běhal jsem klidně každý den. A jestli chcete, aby měl běh nějaký účinek, měli byste běhat alespoň čtyřikrát týdně. Ideální ovšem je, pokud nepřestanete jako spousta lidí běhat přes zimu. Potom totiž ztratíte formu i kondici a na jaře začínáte téměř od nuly. Při tom běhání v zimě je překvapivě alespoň pro mě velice zajímavé. Jedinou překážkou je oblečení. Základem je čepice a rukavice. Celkově byste se měli oblékat tak, jako kdyby venku bylo o deset stupňů více. Přímo na zimu existuje speciální oblečení pro běžce včetně obtažených kalhot. Já jsem si však do této doby vystačil s tím, co jsem měl doma, takže to nějaká nutnost není. V jaký denní čas budete běhat je také na vás. Každý to má postavené jinak. Já například běhám jedině večer, jelikož jsem spíše noční pták. Ale věřím, že ráno vás běhání pěkně probudí a nastartuje celé tělo.

Postupně si přidávejte….

Podle toho, jak jste na tom s fyzičkou, byste měli začínat od distancí, které zvládnete a v tempu, které vám nebude dělat problém. Není ani nutností ze začátku přímo běhat. Můžete například střídat chůzi s během. Postupně si můžete přidávat. Na tempu pak také velice záleží. Pokud totiž budete běhat na vyšší úrovni tepové frekvence (220 minus věk) spalujete cukry. Jedná se tedy o rychlejší tempo. Pokud se však budete pohybovat v nižších tepových frekvencích spalujete tuky. Přibližně to poznáte tak, že si například při této rychlosti stihnete povídat se spoluběžícím. Já jsem celým tímto postupem moc neprocházel, jelikož jsem na tom s fyzickým fondem nebyl až tak špatně. Začal jsem běhat trasu, která měla kolem 7km, a začal jsem ji rovnou běhat bez přestávky a v rychlejším tempu (30-35 minut). Pokud se chcete zaměřit spíše na hubnutí, zvolte pomalejší tempo a běhejte klidně hodinu.

První tři týdny

Myslím si, že pokud přetrpíte toto období, přestane vám běhání vadit a dokonce se něm možná stanete závislí. Je to nakonec totiž opravdu jako droga a všude zmiňované endorfiny asi opravdu existují :-). Pokud se vám tedy nechce, překonejte to a jděte. Klidně si zvolte pomalejší tempo, ale hlavně jděte.

Po půl roce

Musím říct, že dnes jsem velice rád, že jsem začal běhat. Běhám opravdu průměrně pětkrát týdně 7 – 8 km a někdy si zaběhnu nějakou delší distanci. Dokonce už jsem si troufnul zaběhnout si jen tak pro sebe půlmaraton a kupodivu jsem ho opravdu zvládl. Měl jsem z toho velikou radost. Ale k dalším výsledkům. Pokud chcete pomocí běhu hubnout, určitě se vám to povede. Já osobně se považuji za hubeného člověka. Přesto jsem během půl roku přidělával 3 díry na pásku u kalhot. Co je na tom nejlepší, zůstal jsem na své původní hmotnosti. Co to znamená? Že se tuk proměnil na svalstvo, což mi také dělá velkou radost. Další výhodou běhu je pro mě relax. Ze začátku jsem sice poslouchal muziku, ale časem jsem ji přestal používat, jelikož jsem se chtěl soustředit na správné dýchání do břicha, které je při běhu také důležité. Zjistil jsem tak, že si při běhu parádně vyčistím hlavu a oprostím se od každodenních starostí. Vždy když přiběhnu domů, jsem jako vyměněný. No a samozřejmě si také během udržujete slušnou fyzickou kondici.

Pokud tedy uvažujete o nějakém sportu, při kterém chcete hubnout, posilovat, relaxovat, atd., můžete uvažovat o běhání. Začněte klidně od minima a postupně přidávejte. Běhejte alespoň čtyřikrát týdně, aby to k něčemu vedlo. Kupte si kvalitní boty. Stačí už jen vyrazit.